Oglądaliście serial "Downton Abbey"? Jeśli tak, to mamy dzisiaj post specjalnie dla Was, jeśli nie - być może zachęcimy Was do obejrzenia serialu chociażby ze względu na stroje. Na pewno każdy, nawet mało zorientowany w historii mody, widz zwrócił uwagę na genialnie dobrane kostiumy, które nie tylko odpowiadają realiom epoki, ale też zmieniają się płynnie i są dobrane odpowiednio do wieku czy pozycji poszczególnych bohaterów. Poniżej zaprezentowałyśmy się w dwóch stylizacjach, które odpowiadają okresowi tuż sprzed I wojny światowej (dokładnie: 1913 rok) oraz drugiej połowie lat Wielkiej Wojny. Uznałyśmy, że będzie to o tyle ciekawe zestawienie, że uwidoczni różnice między tym, jak
mogły ubierać się panie w czasach pokoju, a jak
z konieczności wyglądała moda kilka lat później. Przede wszystkim skróceniu uległa długość sukni, odsłaniając nogę nieco powyżej kostki. Dziś może się to wydawać śmieszne, a w tamtych czasach było naprawdę istotną, a wręcz rewolucyjną zmianą. Ponadto, sama spódnica stała się szersza w porównaniu do stroju przedwojennego. Wszystkie te zmiany miały na celu uczynić strój praktycznym i umożliwić kobietom podejmowanie pracy, czego wiele z nich nie musiało robić, kiedy mężczyźni byli w domu. Nawet bohaterki wspomnianego "Downton Abbey", chociaż pochodziły ze śmietanki arystokracji angielskiej, w latach wojennych podejmowały się różnych zadań, których z pewnością nie mogłyby wykonywać w nastawionych przede wszystkim na walor dekoracyjny sukniach. Przyjrzyjmy się zatem temu niewielkiemu porównaniu:
Joanna (stylizacja z okresu I wojny światowej):
1. Brązowa, ciemna spódnica, rozkloszowana, sięgająca nieco przed kostkę.
2. Biała, bawełniana bluzka, przyozdobiona skromną falbanką, z długim rękawem, zapinana pod szyję.
3. Brązowe, skórzane buciki na lekkim, stabilnym obcasie.
Ewa (stylizacja na 1913 rok):
1. Długa do ziemi, letnio-wiosenna suknia z cienkiej bawełny w drobnie, niebiesko-białe, pionowe prążki, z wykończeniami z granatowego, połyskującego materiału. Co charakterystyczne dla mody "ery Titanica" suknia jest odcinana pod biustem; również widoczne po bokach "klapy" (nałożony dodatkowo na suknię materiał) były często wykorzystywanym w tamtych latach elementem kroju.
2. Białe, krótkie, koronkowe rękawiczki.
3. Brązowe, zamszowe buty na niskim, dość wąskim obcasie, ze spiczastymi noskami.
Życzymy wszystkim naszym Czytelniczkom i Czytelnikom Wesołych Świąt, wiele radości oraz spełnienia marzeń i planów w nadchodzącym roku.
Joanna i Ewa
Bardzo ciekawy post.
OdpowiedzUsuńPodziwiam waszą dbałość o szczegóły i znajomość tematu.
O tak - ja również czytałam z ogromnym zaciekawieniem! Piszcie dalej dziewczyny, Wasz blog jest rewelacyjny :)
OdpowiedzUsuń